Füruzan Hayatı Edebi Kişiliği Eserleri


Hayatı
Füruzan, 29 Ekim 1938’de İstanbul’da doğdu. Babasını dört yaşındayken kaybetti. Okuma yazmayı beş yaşında, ilkokula başlamadan önce öğrendi. İlköğrenimi süresince beşin üzerinde okul değiştirdi. 1946 yılında Yalova Demir Köyü İlkokulundan mezun oldu.
Füruzan, küçük yaşlardan itibaren edebiyatın önemli yapıtlarını okuyarak büyüdü. Kitap okumanın yanı sıra müzikle ilgilendi, resim yaptı. Kadıköy Devlet Konservatuarının sınavını kazanarak burada okumaya hak kazandı. Ancak çalışma saatlerinin uzun olması ve bazı zorluklar nedeniyle eğitimini yarım bıraktı. 1950’li yıllarda tiyatrocu olmaya karar veren Füruzan, kısa bir süre “Küçük Sahne” de bulundu. Bir süre radyo korosunda şarkı söyledi. Resim çalışmaları yaptı. Daha sonra tamamen edebiyat üzerine çalışmalar yaptı.
İlk öykü denemesi “Olumsuz Hikâye” 1956’da F. Yerdelen imzasıyla “Seçilmiş Hikâyeler Dergisi”nin 52. sayısında yayınlandı. Daha sonra yazdığı öyküler “Türk Dili”, “Yenilik” ve “Pazar Postası”nda yayınlandı. Karikatürist Turhan Selçuk’la evlendikten sonra (1958) bir süre “Füruzan Selçuk” imzanı kullandı. Bu dönem eserlerini gençlik hevesi olarak tanımladı ve asıl çalışmalarını 1960 yılından sonra vermeye başladı.
1968 yılında “Su Ustası” öyküsünün “Yeni Dergi”de yayınlanmasının ardından “Papirüs” ve “Yeni Dergide” yayınlanan öyküleriyle tanındı. İlk kitabı “Parasız Yatılı”yı 1971’de yayınladı. Büyük beğeni toplayan kitap 1972 de “Sait Faik Hikâye Ödülü”ne layık görüldü. 1972 yılında kuşatma, 1973 yılında “Benim Sinemalarım” yayınlandı. 1974’te ilk romanı 47’liler yayınlandı. Roman “Türk Dil Kurumu Roman Ödülü”ne layık görüldü. 1968 sonrası gençlik olaylarının ve 1971’deki askeri müdahale döneminin anlatıldığı bu roman geniş ilgi gördü. 1975’te davetli olarak Almanya’ya gitti. 1981 yılında Ömer Kavur tarafından senaryolaştırılan “Ah Güzel İstanbul” filme çekildi, aynı yıl Antalya Film Festivali”nde birincilik ödülü aldı.
Eşinden boşanan Füruzan, yaşamını İstanbul’da sürdürmeğe devam etti. Yapıtları başta Almanca olmak üzere İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Bulgarca, Farsça dillerine çevrildi. Kendisiyle yapılan görüşmelerden ve hakkındaki yazılardan oluşan “Füruzan Diye Bir Öykü” adlı bir de kitabı çıktı.
Edebi kişiliği
Eserlerinde daha çok gözleme dayalı gerçekçi bir anlayışı benimseyen Füruzan, toplumun değişik kesitlerinden insanların sorunlarını gerçekçi ve ayrıntılı bir biçimde yansıtmıştır.
Anlatımdaki yoğun duygusallık, öykü anlayışının temel niteliğini oluşturur. Toplumsal dengesizlikler içinde bireysel çıkış yolu arayan insanlar, düşmüş kadınlar, kötü yola sürüklenen kızlar, göçmen ailelerin yaşantıları ve yurt özlemi eserlerinin başlıca temalarıdır. Yoksulluk da yazarın toplumsal gerçekçi biçimde yazılmış eserlerinin en sık rastlanan temalarından biridir.
Eserlerinde olaydan çok betimlemelere ve çözümlemelere yer verir. Bu özelliği onu diğer yazarlardan ayırır. Canlı anlatımı ve kişileri işleyişindeki derinlik eserlerindeki dikkat çekici özellikler arasındadır.
Öykü türünün yanında şiir, roman, gezi yazısı, röportaj, çocuk kitabı gibi edebiyatın farklı türlerinde eserler veren yazarın bazı öyküleri tiyatro sahnesine ve sinemaya uyarlandı.
Eserleri
Öykü
Parasız Yatılı, 1971
Kuşatma, 1972
Benim Sinemalarım, 1973
Gül Mevsimidir 1973
Gecenin Öteki Yüzü, 1982
Sevda Dolu Bir Yaz, 1999
Roman
47’liler, 1974
Berlin’in Nar Çiçekleri, 1988
Röportaj
Yeni Konuklar 1977
Gezi
Ev Sahipleri, 1981
Balkan Yolcusu, 1994
Oyun
Redife’ye Güzelleme, 1981
Kış Gelmeden, 1997
Sevda Dolu Bir Yaz, 2001
Çocuk kitabı
Die Kinder der Türkei (Türkiye Çocukları), 1979
Şiir
Lodoslar Kenti
Senaryo
Gecenin Öteki Yüzü (Okan Uysaler ile ortak çalışma), 1986
Benim Sinemalarım, 1988
Ah Güzel İstanbul (Ömer Kavur ile ortak çalışma), 1994
Ödülleri
Sait Faik Hikâye Armağanı, 1972 (Parasız Yatılı öykü kitabı)
Türk Dil Kurumu Roman Ödülü, 1975 (47’liler romanı)

EN ÇOK OKUNANLAR

Faruk Nafiz Çamlıbel “Sanat” Şiir İncelemesi

Yahya Kemal Beyatlı “Sessiz Gemi” Şiir İncelemesi

Cahit Sıtkı Tarancı “Otuz Beş Yaş” Şiir İncelemesi

Necip Fazıl Kısakürek “Kaldırımlar” Şiir İncelemesi

Ahmet Haşim “Merdiven” Şiir İncelemesi