Oğuz Atay Hayatı Edebi Kişiliği Eserleri


Hayatı
Oğuz Atay, 12 Ekim 1934’te Kastamonu İnebolu’da doğdu. Babası, Sinop milletvekillerinden Cemil Atay’dır. 1951’de Ankara Maarif Koleji’ni, 1957’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. Üç yıl sonra İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (Bugünkü Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi, 1975’te doçent oldu.
Oğuz Atay, “Topografya” adlı meslekle ilgili bir kitap yazdı. Çeşitli gazete ve dergilerde makale ve söyleşileri yayınlandı.
Tutunamayanlar” adlı romanı “1970 TRT Roman Ödülü”nü kazandı.  Bu romanın yayınlanmasından sonra önemli tartışmaların odak noktası oldu. 1973’te ikinci romanı “Tehlikeli Oyunlar” yayınlandı. Hikâyelerini “Korkuyu Beklerken” başlığı altında toplayan Atay, Profesör Doktor Mustafa İnan’ın hayatını konu alan “Bir Bilim Adamının Romanı” adlı eserini 1975 yılında yayınladı. 1973 yılında yayınlanan “Oyunlarla Yaşayanlar” adlı tiyatro eseri Devlet Tiyatrosu’nda sergilendi.
Oğuz Atay, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle, büyük projesi “Türkiye’nin Ruhu” kitabını yazamadan, 13 Aralık 1977’de İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.
Ölümünden sonra 1987’de “Günlük”, 1998’de “Eylembilim” adlı kitapları yayınlandı. Sağlığında kitaplarının hiçbiri ikinci baskı yapmayan Atay’ın kitapları, ölümünden sonra büyük ilgi gördü ve defalarca basıldı.
Kastamonu Valiliği 2007 yılından itibaren “Oğuz Atay Edebiyat Ödülleri” vermeye başladı.
Edebi Kişiliği
Oğuz Atay, Türk edebiyatında, “Tutunamayanlar” adlı romanıyla, postmodern tarzda eser veren ilk yazar kabul edildi. “Tutunamayanlar” adlı romanında, modern şehir yaşamı içersinde bireyin yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşları ve toplumsal ahlaka, kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını anlatır. Olaylar küçük burjuva dünyasının değerlerinden nefret eden bir gencin kendisini öldürmesiyle noktalanır. Bu eserinde yenilikçi ve çağdaş Batı roman anlayışının bazı tekniklerinden ustaca yararlanır.
 Eserlerinde eleştiri, mizah ve ironiyi bir arada kullanır. İç konuşma, bilinç akışı, düşler ve değişik söylemlerden oluşan romanlarında karmaşık bir gerçeklik kurar. Romanlarının içine dağılmış ayrıntı, gözlem ve çağrışımlar, bütüne egemen olan bilinçli bir kurgunun öğeleridir.
Öykülerinde daha çok psikolojik çözümlemelere ağırlık verir.
Eserleri
Roman
Tutunamayanlar (1972- 1972 iki cilt, 1984 tek cilt)
Tehlikeli Oyunlar (1973)
Bir Bilim Adamının Romanı (1975)
Eylembilim (1998)
Öykü
Korkuyu Beklerken (1975)
Oyun (Tiyatro)
Oyunlarla Yaşayanlar (1975)
Günlük
Günlük (1987)
Hakkında Yazılanlar
Türk Romanında Postmodernist Açılımlar, Yıldız Ecevit, İletişim Yayıncılık, 2001
Ben Buradayım – Oğuz Atay’ın Biyografik ve Kurmaca Dünyası, Yıldız Ecevit, İletişim Yayıncılık, 2005
Nabokov’dan Oğuz Atay’a Tutunamayanlar’da Solgun Ateş İzleri, Ramazan Gülendam – Bahadır Süreli, Varlık, 2003
Yapıtlar ve Yaşamıyla Oğuz Atay, Hasan Uygun, Mavi Melek, sayı: 44, 2010
Oğuz Atay’ın Dünyası, Tatjana Seyppel, İletişim Yayıncılık, 1989
Oğuz Atay İçin Bir Sempozyum, Handan İnci – Elif Ülker, İletişim Yayıncılık, 2009
Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış 2, Berna Moran, İletişim Yayıncılık, 2004

EN ÇOK OKUNANLAR

Faruk Nafiz Çamlıbel “Sanat” Şiir İncelemesi

Yahya Kemal Beyatlı “Sessiz Gemi” Şiir İncelemesi

Cahit Sıtkı Tarancı “Otuz Beş Yaş” Şiir İncelemesi

Necip Fazıl Kısakürek “Kaldırımlar” Şiir İncelemesi

Ahmet Haşim “Merdiven” Şiir İncelemesi