Ahmet Muhip Dıranas Hayatı Edebi Kişiliği Eserleri


Hayatı
Ahmet Muhip Dıranas, 1909 yılında Sinop’un Salı köyünde doğdu. Babası Galip Efendi, annesi Seniha Hanım’dır. Babası Galip Efendi önce Balkanlarda, sonra Çanakkale’de, ardından da Kafkasya’da askerlik yaptı. Ahmet, burada ilkokula başladı. Yazları Salı köyüne gidip çobanlık yaptı. Doğa sevgisini ve doğaya düşkünlüğünü bu köye borçludur. Babası, Kurtuluş Savaşı başlayınca tekrar cepheye döndü. Savaştan sonra Ankara’ya taşındılar. Ufak tefek şiir denemeleri, bundan birkaç yıl sonra ortaokul sıralarında başladı. Ona şiiri ilk sevdiren dayısıdır.
Akşamları kitapçıda çalışan Ahmet, Abdullah Cevdet ile karşılaştı. Abdullah Cevdet “Köpek Havlamaları” şiirini beğendi ve “İçtihat” dergisinde yayınlanmasını sağladı. Lise yıllarında ise şairliğini etkileyecek ve şiirine asıl şeklini kazandıracak iki önemli kişiyi tanıdı. Bunlar okuduğu Ankara Erkek Lisesi’nin edebiyat öğretmenleri Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar’dır.
Liseyi bitirdikten sonra “Hâkimiyet-i Milliye” gazetesinde çalıştı. Ankara Hukuk Fakültesi’ne iki yıl devam ettikten sonra İstanbul’a gitti. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi. Mezun olduktan sonra önce Güzel Sanatlar Akademisi Kütüphane Müdürlüğü, ardından Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi’nde resim yardımcılığı yaptı.
1938 yılında Ankara’ya dönerek, Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınlarını yönetti. Ağrı dolaylarında askerlik görevini yaptıktan sonra, Ankara Çocuk Esirgeme Kurumu Yayın Müdürü, Kurum Başkanı, daha sonra İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Devlet Tiyatrosu Edebi Kurul Başkanlığı, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
Politikaya atılarak birkaç kez milletvekilliğine aday olduysa da seçilemedi. “Zafer” gazetesinde, “Milli Mecmua”da ve çeşitli dergilerde şiirleri yayınlandı.
Ahmet Muhip Dıranas, 21 Haziran 1980’de Ankara’da hayata gözlerini yumdu. Vasiyeti üzerine Sinop’un Salı köyünde toprağa verildi.
Edebi kişiliği
Ahmet Muhip Dıranas, şiirde sese ve ahenge önem veren şairlerimizdendir. Hece şiirinin son kuşağı denilebilecek şairler arasındadır. Kendinden sonra gelecek şairler üzerinde de uzun süre etkili olabilen şairlerimizden biridir.
Gerek Fransız şiiri, gerekse Ahmet Haşim ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın etkileriyle şiirini özgün bir yapıya kavuşturmasını bilmiştir. Hece ölçüsü sınırlarında durak ve vurguların yerlerini değiştirerek şiirde geleneksel çağdaşlığı yakalayabilmiştir.
Ahmet Muhip Dıranas, çağrışım gücü yüksek, yurdu, insanı ve doğasıyla barışık, alışılmadık deyiş örgüsüyle unutulmaz şiirler yazmıştır.
Şiirlerinde aşk, doğa, ölüm gibi konular derin bir anlatımla, düşündürücü bir nitelikte işlenmiştir.
Ahmet Muhip Dıranas, az ve öz yazan şairlerimizdendir. Çeşitli dergilerde yayınlanan şiirleri neredeyse elli yıl sonra 1974 yılında kitap halinde yayınlanabilmiştir.
Eserleri
Şiir
Şiirler (1974)
Kırık Saz (1975, Tevfik Fikret’ten)
Oyun
Gölgeler (1947)
O Böyle İstemezdi (1948)
Çeviri Oyun
Aptal (1940, Dostoyevski’den uyarlama, F. Neziere / S.W. Bienstock)
İnceleme
Fransa’da Müstakil Resim (1937, Cahit Sıtkı ile birlikte – iki cilt)
Şiir Çevirisi
Çalar Saat – Baudelaire

EN ÇOK OKUNANLAR

Faruk Nafiz Çamlıbel “Sanat” Şiir İncelemesi

Yahya Kemal Beyatlı “Sessiz Gemi” Şiir İncelemesi

Cahit Sıtkı Tarancı “Otuz Beş Yaş” Şiir İncelemesi

Necip Fazıl Kısakürek “Kaldırımlar” Şiir İncelemesi

Ahmet Haşim “Merdiven” Şiir İncelemesi